Jaké tapety si vybrat a postup, jak nalepit papírové tapety

Tapety jsou již řadu let opět v módě. Není se čemu divit, vždyť dokážou velmi rychle a efektně proměnit jakýkoli interiér. Na trhu je obrovské množství druhů s nejrůznějšími motivy. Jaký typ si vybrat a jak je lepit?

Různé typy tapet se navzájem liší svými vlastnostmi. Ty jsou totiž při výběru těch pravých do vašeho interiéru rozhodující – mohou být například omyvatelné, vhodné do místností se zvýšenou vlhkostí a podobně. Proto doporučujeme zaměřit se na tento fakt ještě dřív, než se pustíte do hledání vzoru.

Vliesové tapety

Jelikož mají mnoho benefitů, jsou také značně oblíbené. Vyrábějí se z vláknité buničiny – vliesu, který je podle výrobců zárukou stálobarevnosti, pevnosti a dlouhé životnosti. Co je však podstatnější: vliesové tapety jsou prodyšné, to znamená, že stěna, na které jsou nalepena, by neměla zplesnivět. Jejich barva se ani po čase nezmění a poskytují výbornou tepelnou i zvukovou izolaci. Jsou univerzální, můžete je tedy umístit do každé místnosti. Jejich lepení je snadné.

Vinylové tapety

Vyrábějí se tak, že se nanese vinylová vrstva na papírový podklad. To, do jaké míry je tapeta kvalitní, závisí právě na vinylové vrstvě. Platí zde jednoduchá rovnice: čím více vrstev, tím je tapeta kvalitnější. A jaké přinášejí výhody? Jsou odolné a lze je dobře mýt. Rovněž poskytují částečnou tepelnou izolaci. Bez problémů je nalepíte na různé podklady, jako je například omítka, beton, sádrokarton nebo umakart. Šikovně zakryjí různé nerovnosti a praskliny na zdi. A přestože jsou tyto tapety nejodolnější, právě pro jejich neprodyšnost se nedoporučuje lepit je do ložnic a dětských pokojů.

Papírové tapety

Vybrat si můžete jednovrstvé nebo dvouvrstvé (nazývají se také duplexní). Ty druhé jsou kvalitnější. I když seznam výhod u papírových tapet není tak dlouhý jako u předchozích druhů, v jejich prospěch hovoří jeden důležitý fakt – jsou o poznání levnější. Pamatujte na to, když je budete lepit – není to náročné, ale stát vás to bude dost nervů. Mezi hlavní nevýhody papírových tapet patří omezená omyvatelnost a nižší odolnost proti oděru. Tyto tapety jsou sice vhodné do všech interiérů, ale nedoporučuje se aplikovat je do vlhkého prostředí a na praskající stěny.

Kontrola vlhkosti

Young woman removes old wallpaper from the wall with wallpaper remover. Caucasian woman is renovating a room.

Pokud si nejste jisti výběrem vhodné tapety na zeď (kvůli její vlhkosti), pomůže vám malý test. Na stěnu přilepte na 24 hodin kousek igelitové fólie, řádně ji oblepte po obvodu lepicí páskou. Nesmí se zarosit.

Jaká má být stěna před lepením?

Stěna by měla být v první řadě suchá a čistá, zbavená všech mastných skvrn i plísní. Olupující omítku seškrábejte, všechny praskliny zatmelte, nerovnosti zahlaďte. Nasákavý povrch před tapetováním důkladně napenetrujte a nechte schnout minimálně 6 hodin; nesavý odmastěte.
Při tapetování se doporučuje udržovat v místnosti stejnou teplotu – ideálně mezi 19 až 21 °C. Pokud je v místnosti vlhko, v zimních měsících si „přitopte“, v létě větrejte.

Exit mobile version