Křišťál nebo ne aneb jak poznáte přírodní kámen

Křišťály jsou jedinečné přírodní bohatství. To ovšem lidstvu příliš nebrání v tom, aby se pokusilo dílo přírody ještě poněkud vylepšit. Kameny se různě upravují, aby získaly kupříkladu výraznější lesk.

Zajímavé je, že křišťály se vyskytují taktéž v tuzemsku. Naleziště se nacházejí na Stříbrsku, Příbramsku či v Krušných horách. Setkáte-li se s českým křišťálem, s velkou pravděpodobností půjde o dílo přírody, které není žádným způsobem přeměněno lidskou rukou.

U jiných křišťálů však setkání s napodobeninou určitě hrozí. Zaměněn může být křišťál hlavně za sklo. V Čechách k matení pojmů přispívá i terminologie, neboť pojmem český křišťál se standardně označuje olovnaté křišťálové sklo.

Existuje několik způsobů, jak je od sebe rozeznat. Pokud se o sklo jedná, napoví vám to v první řadě cena, oproti minerálu bude sklo levnější. Charakteristické jsou také bublinky vzduchu. Inkluze na minerálu být přítomny mohou, ale nemusejí.

Chcete se dozvědět více o dalších zajímavostech, módě či špercích nebo drahých kamenech? Mrkněte na náš blog. Můžete si zde například přečíst zajímavosti o nejkrásnějších krystalech na světě nebo jaké informace nám odhalí znamení zvěrokruhu.

Latest articles

Similar articles

Subscribe to our newsletter

Instagram