Výsadba stromů krok za krokem

Zahrada se stane zahradou teprve poté, co do ní vysadíte stromy. Tyto rostliny jí totiž dodávají zajímavé kouzlo, protože utvářejí kostru celé kompozice. Keře a trvalky ji sice dotvářejí, ale stromy jsou dominantní vždy, ať se jedná o solitéru nebo skupinovou výsadbu. Aby ovšem stromy fungovaly podle našich představ, je nutné jim věnovat náležitou péči již při výsadbě, při které se v praxi ovšem dělá mnoho chyb.

Výsadba rostlin se často bere na lehkou váhu, a to bohužel i v profesionální sféře, kterou zastupují rádoby odborné zahradnické firmy.
Špatný postup při výsadbě znáte většinou až časem, kdy dřevina začne na stanovišti zkomírat. Mnohdy pak při odstraňování odumřelého stromu zjistíte banality v podobě nenarušeného kořenového balu, takže rostlina nemá tendenci prorůstat svými kořeny do okolní půdy, ze které si bere vodu spolu s živinami. Chyb se ale může při výsadbě stromů udělat mnohem víc.

PROČ JE SPRÁVNÝ POSTUP TAK DŮLEŽITÝ
Při výsadbě stromů počítáme s tím, že nám tato rostlina bude na zahradě fungovat dlouhá léta, proto jí musíme podmínky pro růst upravit. Ne vždy je totiž kvalita půdy natolik dobrá, abychom nemuseli přidávat zlepšující materiály.
Důvodem, proč dřevině připravit dobré podmínky, je i pořizovací cena, která bývá v porovnání s keři nebo trvalkami opravdu mnohonásobná. Chyba při výsadbě znamená tedy i finanční ztrátu, komplikace se sháněním nové dřeviny a samozřejmě s tím související časovou náročnost.

Park in Oslo,Norway.

Ještě než se vydáte na návštěvu zahradnictví, si nejprve ujasněte stanovištní podmínky. Pro výběr stromu jsou zvláště důležité půdní a světelné podmínky, vlhkost půdy, ale také velikost prostoru, který časem dřevina zaujme svojí korunou.
Velikost je totiž v praxi dost podceňována. Po letech tak zjistíme, že se strom do zahrady vlastně ani nevojde, nebo že je naopak příliš malý a nedokáže vytvořit příjemný stín, pro který byl na zahradu vůbec vysazen. V případě stromů se vyplatí vše řádně promyslet a nastudovat si i vlastnosti zvoleného druhu.

DRUH MATERIÁLU
Stromy seženete buď vysazeny v kontejneru nebo jako balové rostliny. Zatímco kontejnerovaný sortiment bývá dostupný během celé sezóny, balové stromy nakoupíte na jaře a na jeseň. První typ bývá mnohem dražší. Jeho hlavní výhodou je to, že se lze vysazovat i během horkého letního počasí.

Latest articles

Similar articles

Subscribe to our newsletter

Instagram