Velkolepý návrat do života! Přeměna stoleté ruiny na atraktivní rodinné sídlo

Budova byla postavena magistrátem Banské Štiavnice v roce 1903. Svému účelu, tedy římskokatolické základní a mateřské škole, s přestávkami sloužila do roku 1960. Od té doby v podstatě jen chátrala. Dnes je však všechno jinak!

Rozloha: 370 m2, historický dům

„Budova mě sama vedla a ukazovala mi svou představu, jak by chtěla vypadat. Těší mě navracet ruinám nový život. Zachovávat a recyklovat staré, ne to ničit a bourat. Vážím si příběhu i robotu mistrů, která se za věcmi skrývá.“ – majitel

Dvě schodiště, více než 50 schodů, 34 oken, 10 dveří a tržní hodnota přes milion eur… Tato velkolepá stavba se nachází naproti farnímu katolickému kostelu v místní části zvané Banská Hodruša. Ještě před pár lety byla budova v dezolátním stavu. Co neukradli nebo nezhumplovali vandalové, zničila prý voda.

Domus Comenianus, zrekonstruované rodinné sídlo v Banské Hondruši

„Dlouhá léta sem zatékalo přes střechu. Celou jsme ji museli rozebrat, napadené a zničené dřevo vyměnit, ale velkou část se nám podařilo zachránit a znovu použít. To se bohužel nedá říci o nosných stropních trámech, kterých se podařilo zachovat opravdu jen pár,“ vzpomíná správce objektu Marián Holický, který měl pod palcem celou, skutečně intenzivní, rozsáhlou, finančně i časově náročnou rekonstrukci trvající tři roky.

Místo plné vzpomínek

Hlavní ideou bylo zachovat původní a vdechnout chátrající budově plné příběhů, rodinných osudů a vzpomínek dětí, které ji navštěvovaly, nový život tak, aby mohla pokračovat ve svém příběhu. Šlo o první římskokatolickou základní školu s mateřskou školou postavenou ve vesnici, kterou vychodily děti místních horníků. Když škola zanikla, budova sloužila jako sklad.

„V době, kdy jsme nemovitost rekonstruovali, se při nás přistavovali místní a povídali nám, co zde zažili. Někteří si pamatovali lavici, ve které sedávali, jiní na výhled z okna, no a další zase, jak dostali od učitelky rákosí,“ říká správce.

Torn pieces of paper wallpaper. Random pieces of wallpaper removed from the walls lie on the floor. Room renovation. Selective focus.

klasická ložnice s čalouněnou postelí a modrým povlečením a dveřmi s vestavěnou knihovnou
Unikátní dveře s knihovnou zdobí jednu z apartmánových ložnic, jejíž součástí je samostatná koupelna i obývací pokoj. Zdroj: Miro Pochyba
Ve správných rukou

Říká se, že nic není náhoda, ale majitel i tak tvrdí, že na tento objekt narazil před několika lety čistou náhodou. „Hledal jsem místo blízko přírody. Objekt, který dýchá historií, v prostředí, kde lze nerušeně odpočinout. Zkrátka útočiště pro mě a moji rodinu,“ prozrazuje.

Latest articles

Similar articles

Subscribe to our newsletter

Instagram