Nenápadné kakosty i pro náročné zahradníky

Kakosty představují jeden z nejuniverzálnějších druhů rostlin, které byste v rostlinné říši hledali. Tyto rostliny překvapí mnoha atraktivními kultivary s krásnými květy ve studených tónech, atraktivními listy a neuvěřitelnou všestranností, co se použití tyčí.

Hodí se do trvalkových záhonů, kde se perfektně doplňují s dalšími druhy rostlin, v polostínu nahradí trávník, ale stejně tak patří i do záhonů, květnatých trávníků a do přírodních společenstev.
Kakosty někteří autori označují také vtipným názvem čepí nůsky. Toto označení zřejmě vzniklo při pohledu na suchá varlata této trvalky, která připomínají hlavu čápa.
Tyto všetranně použitelné krásky byste našli prakticky po celém světě v mírném pásmu, proto není žádná záhada, že některé druhy doplňují i ​​naši domácí květinu. Ve volné přírodě se můžete setkat s vytrvalými, ale také s jednoletými či dvouletými kakosty. Kromě kakostu krvavého (Geranium sanguineum), který je prošlechtěn i pro zahradnické účely ve volné přírodě objevíte takové kakost luční (G. pratense), na vlhkých loukách kakost bahenní (G. palustre) nebo takové jednoleté zástupce v podobě kakostu maličkého (G. pusillum ) či kakost s nechvalným druhovým názvem smrdutý (G. robertianum).

Mezi kakosty jsou druhy, kterým vyhovuje plné slunce, ale stejně tak i druhy, které raději upřednostní polotin se svěží půdou. Jejich potenciál pro zahradní architekturu je opravdu veliký. Hodí se totiž do polostinných podrostů pod vzrostlé jehličnany i listnáče, kde nahradí trávník, některé druhy jsou obsaženy ve směsích osiva květnatých luk, jiné se zase doplňují s dalšími trvalkami ve stínných i slunných záhonech.
Velmi oblíbené jsou také ve štěrkových prérijních záhonech, kde vynikne jejich kompaktní růst i dekorativní listy. S dalšími aromatickými rostlinami vytvoří zajímavou voňavou kompozici, celé kakosty totiž vydávají pro někoho až omamnou vůni, která je pro někoho i nepříjemná.

Nejlepší výběr trvalek pro městskou zahradu
Mezi kakosty naleznete silně prošlechtěné druhy, které se liší nejen barvou květů, ale také jejich kresbou, žilkováním nebo stínováním. Květy při pohledu zblízka představují malé umělecké dílo, na kterém se doslova vyřádili šlachtitelia.
Většina druhů rozkvétá od dubna či května, poslední květiny se otevřou někdy až koncem léta nebe v září. Poměrně bohatá je i barevná škála, kakosty květou hlavně ve studených tónech barvy bílé, modré, růžové, fialové, karmínově červené a některé odstíny přechází dokonce až do měděné.

multicolored flowerbed on a lawn. horizontal shot. small GRIP

Jak již bylo naznačeno, okrasnou funkci plní ve výsadbách takové listy, které jsou dobrým rozlišovacím znamením mezi jednotlivými druhy. Na jeseň se barví do měděné nebo červené barvy. Pokud se rozhodujete, jaký druh je do vaší zahrady vhodný, berte také v úvahu, zda se jedná o trsnatý nebo výběžkatý druh.
Trsnaté kakosty jsou ve výsadbách více poslušné než jejich příbuzní s dlouhými plazivými stonky, které se uplatní hlavně v půdopokryvných výsadbách, přírodních a krajinářských kompozicích nebo jako náhrada trávníku.

Kakosty lze množit vegetativně i generativně. Osivo kakostů bývá jednou ze složek směsí pro založení květnatých trávníků. Rostliny si dále můžete namnožit dělením trsů nebo výběžků, z kořenových či stonkových řízků.

Latest articles

Similar articles

Subscribe to our newsletter

Instagram